Epidemiološka situacija u Splitsko-dalmatinskoj županiji-epidemija KOVID-19


Epidemiološka situacija u SDŽ–epidemija KOVID-19  


Poštovani, 

u tijeku je pojačana cirkulacija SARS CoV-2 na području SDŽ. Tijekom srpnja i kolovoza znatno se povećao broj osoba koje su boravile u našoj Županiji (strani turisti, građani iz drugih dijelova Hrvatske), prvenstveno mladih. Epidemiološko praćenje potvrdilo je značajno povećanje broja oboljelih kao i onih koji su bili u kontaktu s oboljelima. Navedeno ukazuje na visok rizik od daljnje eskalacije COVID-19 zaraze u SDŽ. Većina oboljelih do sada pripadali dobnoj skupini od 20-30 godina starosti, dijelu populacije koja se intenzivno druži, svakodnevno izlazi vani i tako dolazi u kontakt s velikim brojem ljudi. Zbog multipliciranih kontakata kao i izrazite mobilnosti mladih osoba koje imaju vrlo blage, često i neprimjetne simptome bolesti, trudimo se pojačano pratiti kontakte. Pri tome nailazimo na niz problema, često i otpora (skrivanja kontakata) radi izbjegavanja mjera izolacije i samoizolacije, što otežava efikasniji epidemiološki nadzor. Znatno smo povećali broj testiranja (SDŽ već duže vrijeme ima najveći broj testiranja) kako bi detektirali što više oboljelih osoba, te posljedično uspostavili praćenje njihovih kontakata.  
Posebno je potrebno spomenuti dva događanja u Sinju sa ogromnim brojem posjetitelja (Alka i Velika Gospa) gdje smo mi epidemiolozi posebno isticali opasnost od širenja COVID-19 zaraze. Inzistirali smo da se skrati radno vrijeme ugostiteljskih objekata, smanje okupljanja u klubovima i kafićima (posebno u zatvorenim prostorima), te da se vjerski obredi održe na otvorenom uz ograničenje broja vjernika i pridržavanje propisanih epidemioloških mjera. Svi smo svjedoci da se predmetne preporučene mjere nisu ispoštivale. 

Za dva tjedna nas očekuje blagdan Male Gospe u Solinu. Moramo biti svjesni da je trenutna epidemiološka situacija u Županiji jako ozbiljna i da svako veliko okupljanje nosi izniman rizik za daljnje širenje virusa u populaciji. U ovakvoj situaciji smatramo da bi trebalo izostaviti sva popratna događanja u svrhu smanjenja broja posjetitelja, a vjerske obrede održati isključivo i jedino na otvorenom prostoru uz strogu kontrolu pridržavanja propisanih epidemioloških mjera (socijalna distanca, preporuka nošenja maske i na otvorenom) te ograničenje broja posjetitelja. Također je potrebno provoditi strogu kontrolu mjera u ugostiteljskim objektima. Bilo bi poželjno apelirati na građane da se predmetni blagdan obzirom na epidemiološku situaciju proslavi u krugu uže obitelji, bez većih obiteljskih slavlja. 

Tijekom posljednja dva tjedna bilježimo zabrinjavajuće podatke o širenju COVID-19 u Domovima za starije i nemoćne (trenutno u dva doma, sa već oko 25 oboljelih korisnika i većim brojem djelatnika), te očekujemo povećan broj hospitalizacija, a na žalost i moguće loše ishode.  

Daljnji porast incidencije (sa zahvaćanjem strarijih dobnih skupina) tj. broja novooboljelih osoba od COVID19 infekcije kao i pridruženih učestalijih hospitalizacija i mogućih smrti osoba sa težom kliničkom slikom moguće je ublažiti adekvatnim i kontinuiranim provođenjem protuepidemijskih mjera. One se zasnivaju na zaštiti vulnerabilnih skupina uz smanjenje cirkulacije virusa u općoj populaciji što će biti iznimno važno u nadolazećem periodu tijekom jeseni i zime, kada i očekujemo porast broja zaraženih osoba starije populacije. 

Prema preporukama Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) u kontroli epidemije potrebno je ograničiti broj kontakata po osobi („socijalni mjehurići“). To je ostarivo kroz izbjegavanje velikih okupljanja (smanjenje broja prisutnih na vjenčanjima, sahranama, rođendanima, misama...) i uz određeno ograničenje kretanja populacije (uglavnom mlađih dobnih skupina). Pri tom se u preporukama ECDC (10. 08. 2020.; Rapid Risk Assessment) ističu mjesta visokog rizika na koje treba usmjeravati epidemiološke mjere kao što su barovi, noćni klubovi, teretane i sl. Mjere smo usmeno preporučili čim smo zamijetili prva grupiranja među posjetiteljima noćnih klubova u Makarskoj, a potom i drugim mjestima u Županiji. 

Promptna i rigorozna primjena javnozdravstvenih mjera, uključujući fizičku i socijalnu distancu, striktnu respiratornu higijenu i higijenu ruku, uz nošenje maski (u zatvorenom prostoru obvezno, na otvorenom prostoru preporučeno) može uistinu pomoći smanjenju rizika od prijenosa SARS-CoV-2 sada kao i u narednim mjesecima kada ćemo svi boraviti znatno više u zatvorenim prostorima.  
Odgovornost za smjer u kojem će ići epidemija COVID-19 u našoj županiji ovisi o svakom od nas. 

Također je zabilježen veći broj oboljelih sa velikih vjenčanja, rođendana, te kao posljedica izlazaka mladih u noćne klubove prvenstveno u Makarskoj, Hvaru, Bolu, Splitu i Sinju. Za ovakvu epidemiološku situaciju velik utjecaj imaju i dnevne migracije stanovništva preko granice sa susjednom BiH. 

Nastavni zavod za javno zdravstvo SDŽ



https://www.solta.hr/obavijesti-iz-stozera-civilne-zastite-opcine-solta-izvjesca-stozera-cz-rh-i-opce-preporuke-i-mjere-zastite-covid-19.artGXG.php


31. kolovoza 2020.


    Općina Šolta - Natječaji

    Natječaji

    Općina Šolta - iTransparentnost

    iTransparentnost

    Općina Šolta - Službene novine

    Službeni glasnici

    Općina Šolta - Javna nabava

    Javna nabava

    Općina Šolta - Proračun

    Proračun Općine Šolta i financijski izvještaji

    Općina Šolta - Investicijski projekti

    Investicijski projekti

    Općina Šolta - Natječaji

    Natječaji

    Općina Šolta - iTransparentnost

    iTransparentnost

    Općina Šolta - Službene novine

    Službeni glasnici

    Općina Šolta - Javna nabava

    Javna nabava

    Dizajn i razvoj: Nibiru j.d.o.o.