U prostoru Galerije Bratske kuće u Grohotama, 16. veljače 2025. u organizaciji Općine Šolta, Instituta za folkloristiku i etnologiju te Anatomije otoka – centra za istraživanje i razvoj, na temu Što muzej znači otoku? održan je okrugli stol.
Moderatorica Marina Blagaić je u izlaganju Važnost zajednica za muzej i muzeja za zajednice istakla kako je pri mapiranju trenutnog potencijala na otoku sasvim evidentna prisutnost i očuvanost relevantnog materijala i sadržaja za osnivanje muzeja.
Iva Niemčić je u izlaganju Suradnja otočana i etnologa – primjer Lastovskog poklada prikazala angažiranost same zajednice koja je u cilju bilježenja jedinstvenosti svog običaja snimila i traskribirala 800 stranica zapisa, dodatno ilustriranih brojnim fotografijama iz privatnih, obiteljskih arhiva.
Sani Sardelić je uz prikaz Gradskog muzeja Korčula s temom Muzej na otoku – otok u muzeju približila pojmove muzej i interpretacijski centar, te uz niz vrijednih uputa, savjeta i smjernica naglasila važnost uzajamne povezanosti i reflekcije izabranog tematskog muzejskog postava i konkretnog života zajednice.
Tradicijsko pučko pjevanje na Šolti kao baština je tema o kojoj je govorio Joško Ćaleta naglasivši izvanrednost, originalnost i vrijednost šoltanskog tradicijskog pučkog pjevanja koje treba nastaviti njegovati.
U izlaganju Očuvanje zavičajnosti Šolte – otočne inicijative Željka Alajbeg je predstavila Zavičajnu zbirku GKMM Knjižnice Grohote, tematske aktivnosti knjižnice, dala uvid u nekadašnje otočne muzeje, prikazala aktivnosti udruga i pojedinaca usmjerene prezentiranju baštine otoka u kontekstu izložbenih postava, te pojedinačna, osobna nastojanja u iniciranju muzejske interpretacije otoka, kao i modele interpretacija zavičajnosti na otoku.
Tema okruglog stola okupila je pojedince, kao i predstavnike i članove udruga i organizacija koje u različitim oblicima djelovanja angažirano sudjeluju u očuvanju zavičajnosti otoka. U zanimljivom, intrigantnom i poticajnom razgovoru zaključilo se da muzej znači i treba otoku. Kako bi realizacija osnutka šoltanskog muzeja imala stručnu podršku, ravnateljica Instituta za folkloristiku i etnologiju Iva Niemčić i načelnik Općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić prigodno su potpisali ugovor o suradnji.
Željka Alajbeg