Koordinacija otočnih komunalnih poduzeća o održivom gospodarenju otpadom


Jučer, 19. svibnja 2026., u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Splitu održan je prvi inicijalni sastanak predstavnika komunalnih poduzeća srednjodalmatinskih otoka, od Mljeta do Dugog otoka, uz sudjelovanje gradonačelnika Grada Hvara Šime Ravlića i načelnika Općine Šolta Nikole Cecića-Karuzića.

Otočnu inicijativu pokrenula je direktorica komunalnog poduzeća Basilija Tihana Glavurtić, s ciljem otvaranja dijaloga o sve ozbiljnijim izazovima gospodarenja otpadom na otocima. Sudionici su istaknuli kako postojeće strategije više ne prate stvarne potrebe otočnih zajednica, posebno zbog razvoja turizma, izgradnje i složene otočne logistike.

Na sastanku je naglašena potreba izrade posebne studije održivog gospodarenja otpadom na otocima, kao i pronalaska dugoročnih rješenja prilagođenih otočnim uvjetima, uključujući mogućnost nabave specijaliziranog broda za prijevoz otpada te razvoj sustava energetske oporabe otpada po uzoru na europske primjere dobre prakse.

Dogovorena je i koordinacija otočnih jedinica lokalne samouprave kako bi se već do kraja svibnja otvorio dijalog sa Splitsko-dalmatinskom županijom i nadležnim ministarstvima.


    Općina Šolta - Natječaji

    Natječaji

    Općina Šolta - iTransparentnost

    iTransparentnost

    Općina Šolta - Službene novine

    Službeni glasnici

    Općina Šolta - Javna nabava

    Javna nabava

    Općina Šolta - Proračun

    Proračun Općine Šolta i financijski izvještaji

    Općina Šolta - Investicijski projekti

    Investicijski projekti

    Općina Šolta - Natječaji

    Natječaji

    Općina Šolta - iTransparentnost

    iTransparentnost

    Općina Šolta - Službene novine

    Službeni glasnici

    Općina Šolta - Javna nabava

    Javna nabava

    Dizajn i razvoj: Nibiru j.d.o.o.